کفش

چرا باید از کفش چرم استفاده کنیم؟

چرم اصل یک محصول طبیعی و جذاب است. وقتی به یک قطعه چرم نگاه می‌کنید می‌توانید ردپای یک زندگی را در آن کشف کنید. زندگی یک حیوان زیبا که می‌توانید به روش‌های پرورش آن پی ببرید. حیواناتی که قادر به چریدن آزاد بودند، جای زخم کمتری دارند. حتی غذایی که حیوان در طول زندگی خود می‌خورد، بسیار تأثیرگذار است. همچنین با بررسی چرم می‌توانید سن حیوان را تخمین بزنید. بنابراین هر قطعه چرم درنهایت یک خلاقیت خارق‌العاده و منحصربه‌فرد است. چرم زیبا می‌تواند شخصیت منحصربه‌فرد خود را در کفش‌های باکیفیت شما نشان دهد. این ‌یکی از خصوصیات کفش چرم است.

چرا چرم؟

کفش‌ها از مواد مختلف و در رنگ‌ها و شکل‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. درگذشته، شکل و ظاهر یک کفش فقط برای محافظت از پا در برابر آسیب‌ها و آب‌وهوا بود. بااین‌حال، در دوران مدرن‌تر، سبک کفش به‌شدت تحت تأثیر مد قرارگرفته و از آن برای نمایش وضعیت پوشش استفاده‌شده است. کفش‌های مدرن علاوه بر اینکه راحت‌تر و سازگار با تغیرت آب‌وهوا هستند، برای استفاده‌های خاص ازجمله کفش‌های زنانه و مردانه، دمپایی، کفش ورزشی، چکمه پیاده‌روی، صندل و موارد دیگر طراحی‌شده‌اند.

تبلیغ
 

تاریخچه

در طول قرن‌ها، چرم ماده اصلی کفش بوده است، عمدتاً به این دلیل که همیشه به مقدار کافی در دسترس بوده است. امروزه، اگرچه از مواد متنوعی برای ساخت کفش استفاده می‌شود، اما به دلیل خصوصیات کفش چرم، چرم هنوز در درجه اول اهمیت قرار دارد. چرم می‌تواند بدون از بین رفتن

 

قابلیت تنفس، شکل‌گرفته، دوخته و ضد آب شود.

همچنین بسیار مقاوم است و محافظت عالی در برابر صدمات پا را ارائه می‌دهد. درحالی‌که پارچه، قابل‌تنفس است، کیفیت ضد آب بودن آن و سطح محافظتی که در برابر صدمات ایجاد می‌کند به‌طور قابل‌توجهی از چرم پایین‌تر است. با توجه به این ویژگی‌های برتر، چرم هنوز هم بهترین ماده برای کفش است. بیشتر مواد جایگزین فقط به دلیل قیمت پایین‌تر موردتوجه قرار می‌گیرند.

خواندن مقاله رفع ترک روی کفش در واسط کالا را از دست ندهید.

مواد و ارقام

از طیف گسترده‌ای از چرم‌ها برای ساخت بالاتنه کفش استفاده می‌شود. تمیز درآوردن به‌طور واضح بین انواع آن همیشه آسان نیست. متداول‌ترین انواع چرم عبارت‌اند از: چرم صاف رنگ‌دانه‌ای (پوشش اتصال‌دهنده رنگ‌دانه در قسمت دانه)، چرم (چرم سمت دانه منافذ باز)، چرم مومی یا روغنی، جیر و نوبک. پوست گاو دباغی‌شده با سبزی‌ها معمولاً برای چرم تنها فرآوری می‌شود. در اروپا، تولیدکنندگان کفش موظف‌اند نوع مواد و فرآیندها را به‌روشنی بیان کنند.

مواد آماده کردن کفش چرم

بزرگترین تولیدکننده چرم کدام کشور است؟

بزرگ‌ترین صنعت کفش جهان متعلق به صنعت کفش چرم با تولید 14 میلیارد جفت کفش چرم در سال است. از این تعداد 11.5 میلیارد در کارخانه‌های آسیایی ساخته می‌شود که 8 میلیارد جفت فقط از چین آمده و چین را به بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان تبدیل کرده است. برای مقایسه، فقط 26 میلیون جفت کفش در آلمان تولید می‌شود و تقریباً 5 میلیون جفت کفش در انگلیس تولید می‌شود با این احتساب دو تولیدکننده اصلی هستند.

رقابت کشورها

در خرید کفش چرم، ایالات‌متحده آمریکا در صدراست. ازنظر آماری، هر آمریکایی سالانه شش جفت کفش خریداری می‌کند. در اروپا، ژاپن و کانادا، مصرف‌کنندگان سالانه بین سه تا پنج جفت خریداری می‌کنند، درحالی‌که مشتری چینی سالانه 2.5 جفت کفش خریداری می‌کند.

در آلمان، هر زن 17.3 جفت کفش و مزدان 8.2 جفت کفش دارند (طبق نظرسنجی انجام‌شده در سال 2014). این آمار با رفتار خروجی نیز تأیید می‌شود. طبق مطالعه‌ای که از سال 2015 انجام شد، زنان دو برابر مردان برای خرید کفش هزینه می‌کنند.
درواقع یکی از خصوصیات کفش چرم که بسیار موردتوجه تولیدکنندگان کفش در جهان قرارگرفته بازار پررونق آن است.

چند نکته در مورد خصوصیات کفش چرم

چرم روشن حساسیت بیشتری نسبت به چرم تیره دارد. لکه‌ها و خراش‌های موجود در کفش‌های روشن بسیار بیشتر دیده می‌شوند و با محصولات مراقبتی و تمیزکننده به‌راحتی از بین می‌روند. اگر یک چرم روشن متخلخل نیز باشد، به مراقبت بیشتری احتیاج دارد و شاید بهتر باشد در موارد خاص پوشیده شود نه در هر شرایطی.
کفش‌های چرمی می‌توانند رنگ داخلی خود را تغییر دهند. یک پارچه سفید خشک را داخل و روی کفش بکشید و تغییر رنگ پارچه را بررسی کنید.

ویژگی های کفش چرم

با این کار می‌توانید از رنگ گرفتن جوراب‌هایی با رنگ روشن جلوگیری کنید. به‌هرحال این ‌یکی از خصوصیات کفش چرم است که باکمی درایت می‌توانید آن را مدیریت کنید. درباره چرا کفش چرم رنگ می دهد؟ بیشتر بدانید.
محصولات خاصی برای بزرگ‌تر کردن کفش‌های تنگ ارائه می‌شود؛ اما توصیه ما این است که فقط کفشی را بخرید که واقعاً مناسب پای شما است.

چه چیز خاصی در مورد چرم وجود دارد؟

چرم دارای تعدادی از خصوصیات طبیعی و خاص است. قابلیت تنفس، عایق حرارت، کشش، ضد پارگی و مقاوم در برابر سایش و مانعی در برابر تبخیر رطوبت است. همچنین مقاوم است و باعث می‌شود کفش از ثبات و عملکرد بیشتری برخوردار شود. ازنظر سبک، ظاهر بسیار منحصربه‌فردی به کفش می‌بخشد. برای دستیابی به این هدف، پوست حیوانات با دقت انتخاب‌شده و فقط بهترین‌ها برای فرآیند برنزه شدن آماده می‌شوند.

خراب نشن کفش چرم داخل آب

از بهترین خصوصیات چرم و آنچه آن را برای کفش سازی بسیار عالی می‌کند، توانایی جذب طبیعی رطوبت نسبتاً زیاد و آزادسازی آن است. این‌یکی از خصوصیات کفش چرم است که بسیار موردتوجه است. هیچ ماده قابل‌مقایسه دیگری توانایی این کار را ندارد. هنگامی‌که کفش پوشیده می‌شود، رطوبت تولیدشده توسط پا را جذب می‌کند و درنتیجه تهویه مطبوع را تضمین می‌کند. زمانی که پوشیده می‌شود، چرم دوباره خشک می‌شود و پس از 12 تا 24 ساعت به حالت اولیه خود برمی‌گردد.

چرم یک ماده کاملاً سنتی برای استفاده است. همان‌طور که از قرن نوزدهم مدل‌های کفش کلاسیک ازنظر ساخت و سبک به‌سختی تغییر کرده‌اند، برای تولید کفش‌های باکیفیت نیز، فقط از چرم با بهترین کیفیت استفاده‌شده است. آیا در مورد عوارض کفش پاشنه بلند چیزی شنیده‌اید؟ پیشنهاد میکنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید.

عوارض کفش پاشنه بلند

چرم‌ها چه تفاوتی دارند؟

وقتی صحبت از خصوصیات کفش چرم می‌شود، بین چرم مورداستفاده در قسمت بالا، آستر و پایین و همچنین چرم کفی باید تفاوت قائل شویم. این نوع چرم‌ها درنتیجه تقاضاهای مختلفی که از آن‌ها می‌شود متفاوت است. چرم استفاده‌شده برای قسمت بالا باید هم‌زمان انعطاف‌پذیر، تنفس پذیر و قوی باشند. با توجه به اینکه در تماس مستقیم با پای فرد استفاده‌کننده است، چرم آستر باید به‌خصوص تنفس پذیر و نرم باشد، اما درعین‌حال در برابر سایش مقاوم باشد و همچنین در صورت خراشیدگی به‌سرعت رنگ بگیرد.

از طرف دیگر، چرم مورداستفاده برای کف خارجی باید در برابر جذب هرگونه آب مقاومت کند و از همه مهم‌تر در برابر سایش مقاوم باشد. این انتخاب‌های مختلف با انتخاب صحیح پوست خام حیوانات (چه نوع چرمی و کدام قسمت از بدن حیوان) و همچنین استفاده از روش‌های صحیح فرآوری برای تبدیل پوست خام به چرم آماده برای استفاده تضمین می‌شود. این‌یکی دیگر از خصوصیات کفش چرم است؛ یعنی اینکه شما برای هر کاربردی یک نوع چرم با همان منظور در اختیاردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *